فهرست مطلب

واحد تولید بیش از 100 داروی مختلف در اشکال دارویی گوناگون نظیر قرص ، کپسول ، شیاف ، شربت ، سوسپانسیون ، ژل ، پماد ،کرم ، قطره های خوراکی ، قطره های استریل ، آمپول ، محلول های ضد عفونی کننده را با رعایت اصول کامل GMP و با بهره گیری از نیروی انسانی متعهد ، مجهز به دانش فنی و تکنولوژی مناسب تولید و بسته بندی و در راستای اهداف و سیاست های این شرکت محصولات خود را تولید می نماید . این داروها طیف گسترده یی از گروه های درمانی نظیر داروهای قلبی – عروقی ،گوارشی، تنفسی ، پوستی ، اعصاب و روان ، ضدددرد و ضد تب ، ضد میکروب های سیستمیک و موضعی ، ضد عفونی کننده های سطحی و مکمل های خوراکی را تحت پوشش قرار می دهند .

 

توانمندی ها :

از جمله توانمندی های واحد تولید می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

نیروهای متخصص : دکتران داروساز - کارشناسان مرتبط با صنعت داروسازی و پرسنل متخصص آموزش دیده

توانمندی های سخت افزاری : انتقال تکنولوژی و مدرنیزه کردن ماشین آلات تولید و بسته بندی که به تفکیک در زیرمجموعه های تولید مورد بررسی گردیده است.

توانمندی های ساختمانی : ساخت قسمت های جدید و به روز شدن بخش های قدیمی تولید منطبق با اصول GMP

توانمندی های نرم افزاری : تمامی فعالیتهای تولیدی از طریق نرم افزار اتوماسیون انجام می پذیرد .

با توجه به اهداف و اقدامات اصلاحی صورت گرفته ، اقدامات آتی  و آموزش مداوم پرسنل این واحد ، چشم اندازی روشن در نیل به اهداف کلان سازمان و انطباق با اصول GMP پیش بینی میگردد.

واحد تولید شرکت تولیدارو شامل 6 بخش می باشد که شامل :

1. بخش تهیه جامدات

2.بخش بسته بندی جامدات

3.بخش تهیه مایعات و نیمه جامدات

4.بخش بسته بندی مایعات و نیمه جامدات

5.بخش استریل

6.بخش آنتی بیوتیک


بخش تهیه مایعات و نیمه جامدات

هدف بخش تهیه مایعات ونیمه جامدات رعایت اصول بهینه تولید در کلیه مراحل بوده وپرسنل منضبط وفهیم این بخش با درک مسئولیت خطیر خود در ساخت محصولات دارویی همواره کوشیده اند بهترین عملکرد را دارا باشند.

اجرای برنامه تفکیک زباله مربوط به سیستم ایزو 14001 ، رعایت مقرارت مربوط به پوشش فضاهای خارج و داخل ساخت ، استفاده به موقع از وسایل ایمنی وبهداشتی ، اجرای دقیق دستورالعمل های ساخت و شستشوی تجهیزات ، شستشو وضد عفونی محیط ساخت وتوجه به اصول اخلاقی و اجتماعی از جمله ویژگی های بارز بخش تهیه مایعات ونیمه جامدات دارویی می باشد.

واحد تهیه مایعات دارای یک کارشناس ارشد و 16 اپراتور آموزش دیده و متخصص می باشد .

محصولات ساخت شده در بخش تهیه مایعات ونیمه جامدات شامل :

شربت ها : ظرفیت تولید در این بخش 4000 لیتر در روز بوده که شامل دو نوع شربت 240 میلی لیتر ، شش نوع شربت 60 میلی لیتر ، 1نوع شربت 120میلی لیتر می باشد

سوسپانسیون ها : شامل دو نوع سوسپانسیون 240میلی لیتری و ظرفیت تولید 4000 لیتر روزانه می باشد .

قطره های خوراکی : دو نوع قطره خوراکی 30 میلی لیتری ، پنج نوع قطره خوراکی 15 میلی لیتری و ظرفیت تولید در این بخش روزانه 900 لیتر می باشد .

پمادها : پنج نوع پماد ، چهار نوع ژل ، سه نوع کرم و ظرفیت روزانه 1000 کیلوگرم می باشد .

شیاف ها : سه نوع شیاف1 گرمی ،  یک نوع شیاف 25/1 گرمی و ظرفیت روزانه 70000 عدد می باشد .

محلولهای موضعی : محلولهای پوویدون آیوداین 60 میلی لیتری ، 250 میلی لیتری ، لیتری و گالنی و ظرفیت روزانه 8000 لیتر     می باشد .

اسکراب جراحی : 250 میلی لیتری ، لیتری و گالنی و ظرفیت روزانه 2000 لیتر می باشد .

و همچنین قادر به تولید قلم ضد احتقان بینی می باشد .


بسته بندی مایعات ونیمه جامدات

بخش بسته بندی مایعات ونیمه جامدات دارای 2 نفر کارشناس بوده که مسوولیت نظارت وسرپرستی قسمت را بر عهده دارند. پرسنل شاغل در این قسمت 54 نفر که از این تعداد 20نفر نیروی آموزش دیده که قابلیت اپراتوری ماشین را دارند می باشد .

پرکنی وبسته بندی شربت :این بخش شامل 4 خط شربت)  60 سی سی(2خط) ،120سی سی و240 سی سی (سوسپانسیون )(می باشد . که ظرفیت پرکنی وبسته بندی شربت روزانه برای 4خط فعال ،شربت 60 سی سی 80 هزار عدد ،شربت 120 سی سی 20 هزار عدد وشربت 240 سی سی (سوسپانسیون )16600 عدد می باشد .

پرکنی وبسته بندی قطره های خوراکی :دارای 2 خط قطره 30 میلی لیتری و15 میلی لیتری بوده که ظرفیت تولید این دو خط 45 هزار عدد قطره در روز می باشد .

پرکنی وبسته بندی پماد : دارای 2 خط پماد پرکنی 15 و 30و 80 گرمی می باشد که ظرفیت تولید 15و 30 گرمی پماد، تقریبا روزانه 25 هزار عدد و80 گرمی (ژل )12 هزار عدد  می باشد .

پرکنی وبسته بندی محلول های موضعی تولیدین : دارای 3 خط پوویدون) 60 سی سی به ظرفیت تولید 20 هزار عدد ،250 سی سی30 هزار عدد ،لیتری 6 هزار عدد وگالنی 3هزار عدد در روز ) می باشد.

پرکنی وبسته بندی قلم بینی : ظرفیت روزانه تولید دراین قسمت 25 هزار عدد می باشد .

لازم به ذکر است در سال 1391 یک دستگاه پرکنی قطره خوراکی IMA ایتالیا به بخش بسته بندی مایعات، اضافه که باعث افزایش تولید قطره های خوراکی گردیده است .

 

بخش تهيه جامدات

مشتمل بر سه قسمت گرانول سازي ، پرس و روکش قرص با 24 نفر پرسنل که شامل 21 نفر کارگر متخصص و 2 کارشناس و یک داروساز ميباشد.

از کارهای صورت گرفته در این بخش به موارد زیر می توان اشاره کرد  

1.نوسازي زير ساخت ها منطبق برالزامات GMP

2.خريداري تجهيزات جديد از قبيل فلوييد بد دراير ( در جهت ارتقاي کيفيت محصول و کاهش اتلاف زمان و انرژي )

3.نصب سيستم هاي هواساز در جهت ارتقاي کيفيت محصول و سلامت پرسنل

4.قراردادن ايرلاک پرسنل و مواد به صورت مجزا منطبق بر الزامات GMP


 بسته بندی جامدات داروئی

در این واحد 40  نیروی انسانی فعالیت دارند  که با بهره گیری از این نیروهای متعهد و آموزش دیده با وظایفی مشخص و نیزدراختیارداشتن ماشین آلات بسته بندی شامل سه دستگاه بلیسترینگ نواک ، دو دستگاه اولمن ، یک دستگاه کینگ و یک دستگاه TTP و آموزش و توانمند سازی 14 نفر از پرسنل بعنوان اپراتور ماشین آلات به انجام فعالیتهای محوله درحوزه بسته بندی محصولات جامد شرکت  میپردازد . با توجه به توانمندیهای ذکر شده این واحد قادر به بلیسترینگ حدود پنج میلیون قرص در هر روز میباشد .  

 

واحد آنتی بیوتیک

این بخش به طور کامل از ساختمان اصلی تولید مجزا بوده در مجاورت ساختمان تولید قرار دارد . دارای 2 نفر کارشناس و 8 نفر نیروی آموزش دیده می باشد که در ساخت ، پرکنی و بسته بندی فعالیت می کنند این بخش دارای دستگاههای ساخت ، پرکنی کپسول (2 دستگاه بوش با ظرفیت تولید 20000 کپسول در ساعت و sejung با ظرفیت 35000 کپسول در ساعت) و دستگاه بلیستر نواک و دستگاه پرکنی پودر سوسپانسیون با ظرفیت 8000 عدد در روز می باشد .

 

واحد استریل

مشتمل بر سه قسمت ساخت استریل ، پرکنی ، بسته بندی مایعات با 10نفر پرسنل که شامل 10نفر کارگر متخصص و 1 کارشناس ميباشد.

بخش استریل که شامل تولید فراورده های تزریقی عضلانی و وریدی و قطره های استریل چشمی و بینی بوده از حساسترین بخشهای تولیدی بوده که چهار درجه بندی تمیزی محیط D ,C,B,A

در آن لحاظ شده و ساخت و پرکنی فراورده باید در فضاهای پاکیزه ای انجام گیرد که ورود کارکنان  و یا تجهیزات و مواد استریل شده به داخل آنها الزاماً از طریق ایر لاک ها انجام شود و فضاهای پاکیزه باید همیشه در حد استاندارد مناسب نگهداشته شود و هوای وارده به آنها که از طریق سیستم هواساز انجام میشود از صافیهای با کارایی مناسب عبور کند .محیطهای تمیز ساخت و پرکنی محصولات استریل بر مبنای ویژگی مناسب هر محیط تقسیم بندی میشود و هر یک از مراحل ساخت و پرکنی نیازمند سطح مناسبی از تمیزی مناسب محیطی در حین کار بوده تا خطر آلودگی ذره ای و میکروبی  محصول یا مواد را به حد اقل برساند .

در بخش استریل شرکت دو شکل دارویی در یک اتاق استریل مشترک ساخته شده و پس از فیلتراسیون با هولدرهای حاوی پرفیلتر و فیلتر سلولز استات 22/0 که روز قبل در دمای 121 درجه و فشار بخار 5/1 بار به مدت 20 دقیقه  استریل شده  و تست حباب را نیز پاس نموده از طریق شلنگهای سیلیکونی که با همان شرایط استریل شده است به داخل ظرف شیشه ای استریل شده منتقل و پس از تاییدیه لابراتوار از نظر PH و Assay پرکنی انجام میشود . در این بخش برای انجام ساخت محصول الزاماً از آب مقطر که تست های هدایت الکتریکی و PH  و  LAL  را پاس نموده و از دستگاه استیل ماس گرفته میشود استفاده میشود . تمام وسایل و تجهیزات مورد استفاده در این بخش میبایست در روز قبل یا همان روز در اتوکلاو استریل شده باشد و پرسنل نیز قبل از ورود به اتاق پرکنی ملزم به استحمام و استفاده از لباس یکسره استریل شده هستند . آمپولهای تولیدی شامل آمپولهای 1 سی سی دیسپاسمین ,  نالوکسان  ,  پنتازوسین و پرانول و آمپولهای 2 سی سی تیدی کولین ,  سیکلومین و موکولین بوده که پس از پر شدن آمپولها نیز در اتوکلاو121 درجه با فشار بخار 5/1 بار به مدت 20 دقیقه استریل میشود . ضمناً پوکه های مورد استفاده نیز روز قبل پس از چیده شدن در قفسه های استیل و شسته شدن با آب دیونیزه در دمای 160 درجه به مدت 2 ساعت استریل میگردند .آمپولها پس از استریل شدن و انجام تست نشتی بر روی آن از اتوکلاو خارج شده و به مدت 2 ساعت در کوره 50 درجه گذاشته شده تا خشک شوند و پس از خشک شدن به سالن بسته بندی جهت انجام کنترل اپتیک منتقل شده و پس از کنترل و درج تاریخ انقضا و بچ نامبر آمپولها ی سالم  در بلسترهای 5 تایی و معمولاً در جعبه های 10 تایی همراه بروشورمربوطه بسته بندی میشود .قطر ه های تولیدی شامل قطره استریل بینی نفازولین 05/0 % و قطره های چشمی آکوادرین 20% و 10% بوده و در ویالهای 10 میلی لیتری پرتو دهی شده توسط سازمان انرژی اتمی پر شده و جهت بسته بندی نهایی به سالن بسته بندی مایعات منتقل میشود . در این بخش الزاماً از افراد علاقمند و متبهر به شرایط کار و مسلط به ماشینها ی بخش  و دارای سطح تحصیلات مناسب باید استفاده شود چرا که اولین اشتباه میتواند آخرین اشتباه بوده که غیر قابل برگشت میباشد . نظارت دایم و مستور نیز باید در بخش وجود داشته باشد کنترل های ذره ای و میکربی در حین کار و قبل از شروع کار توسط لابراتوار میکروبیولوژی به طور مرتب و روزانه انجام میشود .

 

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت داروسازی تولید دارو می باشد. © 2020

طراحی وب سایت توسط دارکوب | میزبانی وب هاستینگ با دارکوب